مرکز تخصصی فیزیوتراپی باران سلامت

اولین مرکز تخصصی فیزیوتراپی ورزشی در تهرانپارس

مرکز تخصصی فیزیوتراپی باران سلامت

اولین مرکز تخصصی فیزیوتراپی ورزشی در تهرانپارس

k:if>
مرکز تخصصی فیزیوتراپی باران سلامت

تهرانپارس - خیابان رشید -روبروی خیابان 146 - جنب باشگاه ورزشی آهن نورد -پلاک 111

77298005
77744911

طرف قرارداد با :
بیمه های پایه ...

طب سوزنی و لاغری

چهارشنبه, ۳ ارديبهشت ۱۳۹۹، ۱۰:۱۴ ق.ظ

                                                                                         
   ریشه طب سوزنی حداقل از 5هزار سال پیشش با طب چینی آمیخته شده است و در سایر نقاط جهان به‌عنوان بخشی از طب سنتی چین (TCM) یا طب شرقی شناخته می‌شود.


متخصصان ماهر طب شرقی بعد از گذراندن دوره‌های متفاوت طب چینی با طب سوزنی، گیاهان دارویی، ماساژ، درمان‌های حرکتی و تغذیه‌ای مانند تای‌چی و... آشنا می‌شوند.


طب سوزنی در غرب بیشتر به‌عنوان روشی برای تسکین درد شناخته شده اما تاثیر آن در درمان بسیاری از ‌مشکلات  دیگر نیز ثابت شده است. در سال 1979/1358 سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد، طب سوزنی - به تنهایی یا همزمان با داروهای فعلی- می‌تواند 104 عارضه را درمان کند. این نوع درمان با مدیریت استرس، می‌تواند در پیشگیری از بروز عارضه‌های مختلف سلامت نقش عظیمی بازی کند. به گفته متخصصان طب سوزنی، بسیاری از بیماری‌هایی که  با این روش درمان می‌شوند، به خاطر فشار روانی مزمنی است که سیستم‌های چندگانه بدن، شامل سیستم‌های ایمنی و غدد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. درمان با طب سوزنی هیچ شباهتی به آمپول زدن ندارد! 

این روش چطور عمل می‌کند؟


طب سنتی چین بر کیفیت انرژی یا قدرت زندگی در بدن تاکید دارد که متخصص طب سوزنی آن را «چی» می‌خواند و به سلامت ما اشاره دارد. در واقع «چی» در طول مسیرهای انرژی بدن که «کانال‌های انرژی» خوانده می‌شود، منتشر شده و بسیاری از آن به اعضای خاصی مرتبط است. وقتی «چی» مسدود شده و نمی‌تواند آزادانه منتشر شود و در بدن گسترش یابد، بیماری در نقطه‌ای از بدن بروز می‌کند. برای متعادل‌سازی مجدد جریان انرژی و بازگشت سلامت به بدن، متخصص طب سوزنی سوزن‌ها را به نقاط خاصی از بدن فرو می‌کند؛ تعداد این نقاط خاص در بدن در نهایت به 360 نقطه می‌رسد!

 


 آیا این روش به فرد صدمه می‌زند؟


طب سوزنی اصولا باید بدون درد باشد؛ مگر افراد بسیار حساس که بسته به میزان حساسیت‌شان و مکانی که سوزن در آن فرو می‌رود، سوزش خفیفی را احساس خواهند کرد. وقتی سوزن‌ها سر جای‌شان قرار می‌گیرند، کاملا طبیعی است که احساس سوزش یا خارش جزئی، بی‌حسی و کرختی، گرما یا فشار ملایم احساس شود. اگر این احساس‌ها شدت بگیرند یا احساس ناراحتی در فرد ایجاد کند، باید متخصص طب سوزنی را در جریان بگذارید تا سوزن‌ها را بازنگری کند.

  

  در طول جلسه طب سوزنی دقیقا چه اتفاقی می‌افتد؟


این جلسه بعد از معاینه اولیه پزشک شامل تعیین ضخامت پوست، شرایط زبان و کیفیت ضربان نبض مچ دست آغاز می‌شود؛ این مشاهدات، کلیاتی را در مورد وضعیت بدن برای پزشک روشن می‌کند و او با آگاهی بیشتر درمان را آغاز می‌کند. بعد از تشخیص مشکل، متخصص طب سوزنی از شما می‌خواهد که روی تخت دراز بکشید و سوزن‌ها را در نقاط کلیدی بدن قرار می‌دهد. در این مرحله شما دیگر لازم نیست کاری انجام دهید و می‌توانید تا پایان جلسه، که ممکن است بیش از 30 دقیقه طول بکشد، استراحت کنید!

 


  طب سوزنی چطور باعث کاهش وزن می‌شود؟


در مکتب طب سنتی چین گفته می‌شود چاقی معمولا به خاطر عملکرد ضعیف دستگاه گوارش و نامتعادل بودن میزان مواد‌غذایی هضم شده که وارد دستگاه گردش خون می‌شوند، ایجاد شده و با بیماری‌هایی چون بالا رفتن قند خون، چربی خون، فشار خون، افزایش اسیداوریک و درد مفاصل خود را نشان می‌دهد. در این روش، نقاط حساس با سوزن‌های مخصوص هدف گرفته می‌شوند تا کانال‌های انرژی تمیز شود و تعادل خون و «چی» تنظیم شده و با تخریب مستقیم سلول‌های چربی، تعداد سلول‌های چربی در بدن کمتر شود و اشتهای فرد کاهش یافته و در نهایت وزن کاهش یابد.


سوزن‌ها حدود 25 دقیقه در نقاط خاص بدن باقی می‌مانند تا باعث تحریک همان نقاط شده و کانال‌های انرژی فعال شوند و همچنین گردش خون شتاب می‌گیرد و گرمای بدن رها می‌شود تا کاهش وزن اتفاق بیفتد.

 


  تحقیقات علمی در مورد طب سوزنی چه می‌گویند؟

 

 ژن انسان تحت تاثیر عوامل ژنتیک ،هورمونی ،عصبی ، میزان ورودی انرژی به بدن و میزان انرژی و غذای مصرفی توسط فرد می باشد، که از این عوامل ،بجز مسائل ژنتیک ، سایر عوامل قابل کنترل توسط علم پزشکی می باشند. در جامعه امروزی در سراسر دنیا ، چاقی یکی از بزرگترین مشکلات بشر می باشد،چون با بالا رفتن سطح زندگی انسان ، میزان غذای مصرفی وی و کیفیت آن بالا رفته در حالیکه با افزایش امکانات رفاهی ،تحرک فرد و میزان انرژی که مصرف می کند و در نتیجه سوخت و ساز بدن او کاهش می یا بد . بعبارت دیگر، چاقی بیماری  قشر مرفه در تمام دنیاست .

طبق آمار های منتشره از سوی انستیتوی بین المللی سلامت (N.I.H) ،حدود 40 در صد مردان و بیش از 55 در صد زنان در ایالات متحده امریکا از چاقی رنج می برند که سالیانه میلیونها دلار هزینه ،جهت درمان چاقی این افراد صرف می گردد. در ضمن ابتلا به انواع بسیاری از بیماریها مانند دیابت (بیماری قند )، بالا بودن چربیهای خون ، بیماری های قلبی ، عروقی ،درد های مفاصل کمر ،زانو ،لگن و مچ پاها نیز نتایج مستقیم و یا غیر مستقیم بالا بودن وزن بدن می باشند که درمان این بیماریها نیز هزینه هنگفتی بر جامعه و اقتصاد کشور وارد می کند.

کتابها و مقالات علمی بسیار زیادی در مورد چاقی نوشته شده و در سال 2006،حدود 40 در صد طرحهای تحقیقاتی ایالات متحده امریکا ،بطور مستقیم و غیر مستقیم با چاقی در ارتباط بوده اند ،فلذا دانش عامه مردم در این رابطه ،در حد خوب و قابل قبولی می باشد ،اما هدف نویسنده این نوشتار ،مقوله دیگری است .سخن جدیدی در مورد استفاده از طب سوزنی ،جهت لاغری عمومی و موضعی که روشی کاملا موثر و فاقد هر گونه آثار جانبی می باشد .البته همانگونه که در مقالات قبلی و به کرات ذکر گردیده است ، طبق تائید سازمان بهداشت جهانی (W.H.o)،طب سوزنی فاقد هر گونه عوارض جانبی در درمان بیماریها می باشد .

 

اصولا نژاد مردم جنوب شرقی آسیا که شاخه ای از نژاد زرد می باشند ، مردمی ریز جثه و اکثرا لاغر اندامند، اما در صد کم افراد چاق در کشور چین ،باعث نشد تا طب سنتی چین و طب سوزنی ،توجهی به حل مشکل افراد چاق ننماید . انسان که در این شاخه از طب ،قسمتی از طبیعت اطراف خود بحساب می آید. قسمتی از نیرو های متضاد موجود در جهان هستی می باشد (فرضیه yin &yang). عدم تعادل بین یین و یانگ که خود ناشی از اختلال در جریان انرژی حیاتی بدن (چیQi) در بعضی از مریدینها (کانالهای حیاتی بدن )می باشد،باعث افزایش وزن می گردد.

 

 

 

اصول عملی درمان چاقی

 

برای درمان چاقی ،متخصص طب سوزنی به نکات ذیل ، جهت کاهش وزن بیمار توجه دارد:

 

1-    کاهش اشتهای بیمار ،بخصوص در افرادی که اشتها و میل بسیاری به خوردن مواد غذایی دارند.

 

2-    سوزاندن و آب کردن چربیهای موضعی بخصوص در نواحی شکم و پاها

 

3-    دادن یک رژیم غذائی سبک که در عین حفظ سلامتی و تعادل بدنی و عصبی بیمار ، در کاهش کالری ورودی به بدن وی نیز موثر باشد .

 

4-    افزایش دفع سموم و مواد غذایی اضافی ،از طریق دفع و افزایش جریان انرژی حیاتی در کانالهای حیاتی معده و روده .

 

5-    تنظیم سیستم اندوکرین (غدد درون ریز ) بدن فرد ،در جهت از بین بردن کالریهای اضافی انباشته شده در بدن فرد چاق       کاهش اشتهای بیمار

 

سوزنهایی که در طب سوزنی بر روی نواحی خاصی بدن و گوش بیمار استفاده می گردد.به قطر چند تار مو بوده و درد چندانی ندارند. بطوریکه بنابر نظر اکثر افرادی که به اینجانب مراجعه نموده اند ، این روش لاغری ،یکی از راحتترین روشهای موجود برای کاهش وزن می باشد. این سوزنها در بعضی نواحی باعث کاهش اشتهای بیمار از طریق تحریک عصب واگ شده و این امر باعث می گردد تا افرادی که اشتهای زیادی برای خوردن انواع مواد غذایی دارند ، اشتهایشان کاهش یافته و در نتیجه وزن بسیار زیادی هنگام استفاده از روش طب سوزنی برای لاغری ،کم نمایند که این امر به نوبه خود ،مزیت بسیار بزرگی نسبت به سایر روشهای کاهش وزن می باشد .

 

سوزنهای طب سوزنی در نقاط دیگری از شکم و پاها ،باعث افزایش مصرف چربیهای اضافی بدن شده و بطور چشمگیری باعث کاهش سایز و میزان چربیهای موضعی در نواحی مثل شکم ،ران ،پهلو ها ،باسن ،و ... می شود .از این خاصیت طب سوزنی همچنین می توان جهت رفع غبغب و چربیهای نواحی خاص بدن نیز استفاده نمود.

رژیم غذایی

 

تنوع مواد غذایی مصرفی در آسیای جنوب شرقی ، همیشه اروپائیان و مردم سایر نقاط جهان را متعجب ساخته است .چرا که در هرم غذایی مردم این نواحی ،بجز غذاهای روتین مصرفی در سایر نقاط دنیا ،مواد غذایی متنوع دیگری نیز وجود دارند ،از جمله : انواع خزندگان ،حشرات ،جلبکهای دریایی و غیره .اما صرفنظر از نوع مواد غذایی مصرفی ،نوع پخت و ادویه جات استفاده شده در غذاها نیز در افزایش و یا کاهش اشتها و نیز کاهش یا افزایش خواسته دستگاه گوارشی فرد دخالت عمده دارد و چینی ها از همین امر استفاده نموده و با دادن یک رژیم بسیار سبک و قابل اجرا ،هم میزان کالری ورودی به بدن را کاهش داده و هم در طول یک دوره چند ماهه ،خواسته معده را کاهش می دهد که این امر باعث می گردد تا کاهش وزن با طب سوزنی ،بسیار ماندگار تر از روشهای غربی کاهش وزن بوده و حتی در صورتیکه فرد کمی رعایت نماید، تا سالها وزن از دست رفته بیمار ،بازگشت ننماید. در ضمن نوع مواد غذایی در رژیمهای همراه با طب سوزنی ،بطوری است که مواد غذایی حیاتی فرد و ریز مغذی های مورد نیاز برای بدن تامین شده ،بنابراین فاقد هر گونه عوارض جانبی برای فرد می باشد .

 

سوزاندن و دفع چربیهای موضعی

 

طب سوزنی ، علاوه بر مزایایی که ذکر گردید ،با قرار دادن سوزنهایی در مریدینها (مسیر های انرژی) خاصی،باعث لیز شدن چربیهای موضعی و دفع آن از سیستم گوارشی و سوزاندن یکسری از چربیهای موضعی خواهد گردید. در نتیجه اولین علایم کاهش وزن در بیماری که طب سوزنی رویش انجام می گردد،کاهش سایز واضح می باشد که باعث خرسندی اکثر قریب به اتفاق بیماران می گردد. در ضمن از این خاصیت طب سوزنی می توان جهت از بین بردن چربیهای موضعی مثل شکم ،تنه,باسن،ران و حتی غبغب نیز استفاده نمود که روش درمانی در هر دسته از این بیماران متفاوت می باشد و نیاز به تجربه و تخصص خاصی در این زمینه دارد که متاسفانه در حال حاضر در کشور عزیزمان ایران ،تنها تعداد انگشت شماری از متخصصین این رشته وجود دارند که می توانند اینگونه درمان را به صورت کاملا صحیح و علمی و فاقد هر گونه عوارض جانبی ،انجام دهند .

 

افزایش دفع سموم و مواد مواد اضافی بدن

 

یکسری از سوزنهای طب سوزنی ،وقتی در نقاط خاصی از مریدینهای معده و روده قرار داده شوند، باعث می گردند که تحریکات عضلات صاف دستگاه گوارش و نیز دستگاه ادراری افزایش یابد و به این طریق باعث دفع مقادیر زیادتری از غذای وارده به دستگاه گوارش می گردد و این امر در طولانی مدت ،کمک بسیار زیادی به کاهش وزن فرد خواهد نموده و اثرات چشمگیری در لاغری وی خواهد داشت.اما باید توجه داشت که این قسمت از طب سوزنی نیز نیاز به روش و دقت خاصی دارد، چرا که باید مواظب بود تا همراه با مواد غذایی اضافی،مواد حیاتی مورد نیاز بدن جهت حفظ سلامتی ، از بدن خارج نگردد و این کار رمز طب چینی (Chinese medicine) برای استفاده از طب سوزنی و طب گیاهی تواما جهت کاهش وزن می باشد که باعث کاهش وزن مطلوبتر بدون اثرات جانبی می باشد.

 

تنظیم سیستم اندوکرین (غدد داخلی)

 

در این زمینه ،تئوریهای فراوانی وجود دارد که همگی بیان کننده این موضوعند که سوزنهای قرار داده شده بر روی بدن و گوش بیمار ، باعث ایجاد تغییراتی در هورمونهای مترشحه از غدد درون ریز بدن می گردد ،(منجمله:سروتونین،آدرنالین،کورتیزول و گونادوتروپینها)که مجموعه این تغییرات ،باعث کاهش ذخیره چربیها و مواد غذایی در بدن و افزایش دفع و کاتابولیسم آنها گشته و در مجموع باعث کاهش وزن می گردد. البته بدلیل طیف بسیار وسیع اثرات طب سوزنی بر روی بدن،تحقیقات بسیار گسترده ای در سطوح بین المللی در حال انجام می باشد که از سالها قبل آغاز شده و قسمتهایی از آنها تکمیل شده در سایر جهات،در حال انجام می باشد که نتایج آنها را در آینده ای نزدیک ، به اطلاع هم میهنان عزیزمان ،خواهیم رساند.

 

نتیجه کلی

 

طب سوزنی روشی کاملا موثر و بسیار کاربردی جهت کاهش وزن افرادی می باشد که طبق اصولی کاملا علمی وعملی و بدون کوچکترین عارضه ای ،باعث لاغری فرد می گردد اما متاسفانه این روش در جامعه فعلی ما و حتی بین همکاران عزیز پزشک نیز چندان شناخته شده نیست و مشغله فراوان زندگی امروزی ،مانع بزرگی بر سر راه شناخته شدن آن می باشد چرا که علیرغم سطح علمی و عملی خوبی که در پزشکان ما وجود دارد ، اما اکثریت همکاران ، زمان مناسب برای جستجو علمی جهت بهتر آشنا شدن با طب سوزنی را ندارند .

 

به هر حال بر خلاف تصور عامه،طب سوزنی با روشی پر عارضه مثل لیپوساکشن بسیار متفاوت بوده و باعث کاهش ناگهانی وزن نمی گردد فلذا فاقد هر گونه عوارض جانبی می باشد .پاسخ بیمارانی که در چند ساله اخیر، در این کلینیک طب سوزنی و توسط اینجانب لاغر شده اند ، متفاوت بوده است؛ بعضی از مراجعین ،10تا 13 کیلو گرم در ماه کاهش وزن داشته اند و بعضی دیگر 3تا 5 کیلو گرم در ماه،که علت این امر به تفاوتهای ژنتیکی و سن افراد بر می گردد.

 

عده ای از اساتید محترم جراحی پلاستیک و ترمیمی ، قبل از انجام اعمال جراحی زیبایی بر روی شکم ،سینه، باسن،ران ، به بیماران خود توصیه می نمایند که جهت کاهش وزن و سایز خود ، از روش طب سوزنی استفاده کنند،چون از مزایای دیگر لاغری با طب سوزنی اینست که پس از کاهش سایز و لاغر شدن بیمار ،کمترین ضربه به کلاژن ومواد الاستین موجود در پوست و بافت همبند آن وارد می گردد،بنابراین نتایج اعمال جراحی زیبایی پس از لاغری با طب سوزنی ، به مراتب بهتر از لاغری توسط رژیم درمانی به تنهایی می باشد. 

  آیا من هم می‌توانم از این روش استفاده کنم؟


اگر دوره بارداری خود را سپری می‌کنید، به هیچ‌وجه مجاز به استفاده از این روش نیستید، زیرا در این روش، غیراز تخریب سلول‌های چربی، اشتهای خود را برای خوردن غذا از دست می‌دهید و همین موضوع باعث می‌شود، کمتر از حد معمول غذا میل کنید. این امر در حالت عادی برای شما ضرر ندارد اما در دوران بارداری هم برای شما و هم برای جنین خطرناک است. زیرا جنین مواد مورد نیازش را از بدن مادر تامین می‌کند و درصورتی که شما به اندازه طبیعی غذا نخورید، نه تنها خودتان بلکه جنین هم با فقر مواد‌غذایی، معدنی و املاح مواجه می‌شود.

 


  طول سوزن‌ها چقدر است و  تا چه عمقی در بدن فرو می‌روند؟


این سوزن‌های استیل که ضد‌زنگ هم هستند، معمولا به نازکی موی انسان بوده، استرلیزه و یک‌بار مصرف هستند و طول‌شان بین یک تا 10 سانتی‌متر، متفاوت است. برعکس سوزن‌های توخالی که برای آمپول زدن استفاده می‌شوند، سوزن‌های طب سوزنی تو پر هستند و متخصص طب سوزنی هر کدام از این سوزن‌ها را، با توجه به میزان چربی زیر‌پوستی که سوزن‌ها نیاز دارند در آن فرو می‌برد، در عمق 7 میلی‌متر تا 5/7 سانتی‌متر نقاط مختلف بدن قرار می‌گیرند و بعضی اوقات لازم است که تمام طول سوزن وارد بدن شود.


در مناطقی از بدن که عضله کمی روی استخوان قرار دارد (مثل پیشانی و دست) فقط نوک این سوزن‌ها وارد بدن می‌شود اما در مناطقی که عضله زیاد دارد (مثل کفل‌ها و بالای پا) سوزن تا عمق بیشتری وارد می‌شود. طول مدت زمانی که سوزن در بدن بیمار باقی می‌ماند، بستگی به پزشک و نحوه درمانی دارد که برای بیمار انجام می‌شود؛ گاهی اوقات فقط یک یا 2 ثانیه لازم است که سوزن در بدن بیمار باقی بماند و ممکن است هدف، ایجاد یک سوراخ ریز و خروج یک قطره خون باشد تا از این طریق بدن بتواند خود را از «چی» مهاجم خلاص کند.

 


  چند جلسه درمان با طب سوزنی لازم است؟


در هر دوره درمان چاقی با طب سوزنی، فرد باید 12 جلسه تحت درمان قرار بگیرد و در این مدت بهتر است فرد از رژیم غذایی خاصی نیز پیروی کند تا نتیجه بهتری بگیرد؛ البته رژیم گرفتن همراه با استفاده از طب سوزنی، بسیار راحت‌تر از رژیم گرفتن تنهاست، زیرا طب سوزنی باعث کاهش اشتها شده و میل و رغبت را برای خوردن کمتر می‌کند.


معمولا یک تا 3 جلسه اول درمان، باید 3 بار در هفته یا بیشتر انجام شود. بعد از 3 جلسه اول، جلسات به‌تدریج کاهش یافته و به 2 بار در هفته و سپس یک‌بار در هفته می‌رسد.


معمولا در هفته اول تا چهارم طب سوزنی، عکس‌العمل بدن به این درمان ناگهانی است و کاهش وزن خیلی سریع اتفاق می‌افتد. بین 4 تا 12 هفته، بدن به این شیوه عادت می‌کند و وارد فاز سازگاری با طب سوزنی شده و تغییرات وزن بسیار جزئی پیش می‌آید. این روند تا 12 هفته بعد همچنان ادامه دارد و کاهش وزن به کندی پیش می‌رود؛ اما بعد از این مدت کاهش وزن و سایز دوباره شدت می‌گیرد.


  

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی